Zawody pływackie na basenie – czy warto?

Zawody pływackie na basenie – czy warto?

Nad tym nie ma co się długo zastanawiać, tylko czym prędzej znaleźć kalendarz zawodów pływackich. Jest pewien ruch, który organizuje takie wydarzenia specjalnie dla amatorów i choć podchodzi pod Polski Związek Pływacki, nie musisz obawiać się, że startują tam sami profesjonalni pływacy. MASTERSI to prawdziwe źródło motywacji do treningu.

Z jednej strony są to faktycznie wyczynowi pływacy… ale sprzed kilku, kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu lat. O tak! Olimpijczycy z lat 50-tych, uczestnicy Mistrzostw Europy i Świata. Podejrzewam, że nie chcą oni leczyć niespełnionych ambicji startując z rzeszą amatorów i pasjonatów. Po prostu lubią rywalizować. Zawody pływackie MASTERS dają taką możliwość.

W przeciwieństwie do imprez triathlonowych koszty tej rywalizacji nie są zbyt drogie. W przeciwieństwie do maratonów biegowych na basenie możesz startować kilkukrotnie w ciągu jednego dnia, a wyścigi trwają od 30 sekund do 15 minut. Ponadto, na pływalniach można ścigać się cały rok.

Podczas takiego eventu można spotkać ciekawych ludzi – banalne? Mimo to wciąż aktualne, bo niektórzy przyjeżdżają właśnie po to!

Zawody jako forma treningu. To kolejny argument za tym, że warto stanąć na słupku i podjąć wysiłek fizyczny o maksymalnej intensywności. W budowaniu formy trzeba stosować zróżnicowane bodźce, a start w zawodach bez wątpienia jest jednym z nich. Strzał adrenaliny, jedna z niewielu okazji, żeby samemu popływać na torze, brak falowania, dopingująca drużyna na trybunach – tu nie można popłynąć inaczej niż „w pałę”.

Padał deszcz? Było za gorąco? Ktoś Ci ściągnął okulary? Dobieg do strefy zmian był zbyt długi i pod górę? Kostka brukowa zamiast asfaltu? W basenie możesz o tym zapomnieć. Bezwzględna weryfikacja formy, warunki dla wszystkich są takie same w każdym miejscu na świecie. Dlatego bez problemu możesz porównywać swoje czasy do poprzednich lat i mieć wiarygodny punkt odniesienia.

Dlaczego jeszcze warto startować w zawodach pływackich? Czekam na Wasze propozycje :)

Przeczytaj inne teksty z działu TRENING.


Mogą zainteresować Cię także:

Starty na wodach otwartych a trening na basenie

Trening pływacki u dzieci

Czy pływanie jest zdrowe?

Sens doskonalenia różnych stylów pływackich w treningu triathlonisty

Zawody pływackie na basenie – czy warto?

Adrian Roszak
Pływak wyczynowy z sukcesami, czarodziej, nicpoń i miłośnik zwiedzania świata.

Komentarze facebook

Dodano: 05.06.2019
Pływanie, Trening