6 najbezpieczniejszych treningów dla Twoich stawów i kręgosłupa

6 najbezpieczniejszych treningów dla Twoich stawów i kręgosłupa

Sport to zdrowie? Niestety nie zawsze.  Niektóre dyscypliny nie są wskazane dla osób z dolegliwościami ze strony stawów czy kręgosłupa, a także dla osób otyłych lub kobiet w ciąży. Na ratunek przychodzą aktywności, którym daleko do kontuzjogennych.  Zatem jeśli  nie uśmiecha Ci się odwyk od  ćwiczeń, zdecyduj się na którąś z naszych propozcji bezpiecznego treningu.  Nie osiadaj na laurach, lecz wybierz formę ruchu idealną dla Ciebie!

 

Pływanie

Pływanie jest nie tylko bezpieczne, ale wręcz prozdrowotne. Nie bez powodu zalecane jest  przez lekarzy osobom z wadami postawy jako forma rehabilitacji. Nieważny jest wiek ani kondycja, a osoby otyłe powinny zacząć swoją przygodę ze sportem  właśnie od tej dyscypliny. Przede wszystkim pływanie odciąża stawy, bo masa naszego ciała jest w wodzie o wiele mniejsza! Jednocześnie wszystkie mięśnie bardzo intensywnie pracują, dzięki czemu modelujemy ciało i spalamy tkankę tłuszczową! Bez kropli potu, ale jednak poprawiamy wydolność i koordynację ruchową.  Wzmacniamy również tak zwany gorset mięśniowy, który odpowiada za stabilizację odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Gdy mięśnie gorsetu są zbyt słabe, pojawiają się bóle. Postaraj się jak najczęściej pływać na plecach i kraulem – są to najbardziej terapeutyczne style pływackie. Nigdy jednak nie zapominaj o rozgrzewce! Sprawdź, dlaczego jeszcze pływanie jest zdrowe.

swimming pool

 

Aqua Aerobik

Jeśli pływanie to nie Twoja bajka, zapisz się na aerobik w wodzie.  Pod bacznym okiem instruktora, przy energetycznej muzyce, bezpiecznie zrzucisz zbędne kilogramy. To idealny trening dla początkujących, osób starszych, otyłych,  jak również sposób na powrót do formy po urazach czy operacjach. Woda działa amortyzująco na stawy, a ćwiczenia wydają się łatwiejsze w wykonaniu.  Gratisowo dostajesz dobrą zabawę!

swimming

Źródło: http://www.arthrosurface.com/

Zdrowy kręgosłup

Coraz więcej klubów fitness włącza do swojej oferty zajęcia na zdrowy kręgosłup. Prowadzą je wykwalifikowani instruktorzy, którzy potrafią dobrać ćwiczenia do indywidualnych potrzeb. Poznasz tam wiele ćwiczeń, które pozytywnie wpływają na plecy i przede wszystkim nauczysz się prawidłowej techniki. Taki trening skierowany jest na wzmocnienie mięśni głębokich, a więc brzucha, pośladków i pleców.  Nie są to łatwe i lekkie zestawy ćwiczeń, jakby się mogło wydawać, a niektórzy trenerzy lubią podkręcić tempo, by dać grupie większy wycisk. Nie zabraknie też rozciągania i zasłużonej chwili relaksu.

Beautiful Fitness Woman

Callanetics

To kultowy już trening stworzony w latach 80. przez Callan Pikney. Trenerka borykała się z problemami zdrowotnymi, postanowiła więc ułożyć zestaw ćwiczeń bezpiecznych dla stawów i kręgosłupa, a nawet niwelujący bóle. Zestaw ten nigdy nie został zmieniony i aż do dziś, na każdych zajęciach, powtarza  się te same ćwiczenia. Polegają one na wykonywaniu krótkiego pulsującego ruchu w określonej pozycji przez 100 lub 50 sekund! Mięśnie palą! Mimo statyczności ćwiczeń, autorka obiecuje utratę 2 centymetrów w obwodach już po 10 treningach.  Callanetics mogą uprawiać osoby początkujące, starsze jak i otyłe.

Źródło: http://cdn2.stylecraze.com/

Źródło: http://cdn2.stylecraze.com/

Pilates

Tę formę ćwiczeń wymyślił Joseph Pilates z myślą o kontuzjowanych sportowcach, aby pomóc im powrócić do  pełnej sprawności. Podstawowym celem tego treningu jest wzmocnienie  mięśni  przykręgosłupowych oraz brzucha, stabilizacja obręczy biodrowej i uaktywnienie mięśni głębokich. Mięśnie głębokie  odpowiadają za utrzymywanie prawidłowej postawy ciała i  jeśli będą mocne, pożegnasz się z bólem pleców.  Ćwiczenia są spokojne,  ale całe ciało intensywnie pracuje. Staje się silne i  gibkie, co  poczujesz już po kilku treningach. Na zajęciach uczymy się także prawidłowego oddychania, a łagodna muzyka pozwala nam się odprężyć. Przed rozpoczęciem treningu, poinformuj instruktora o swoich problemach zdrowotnych – nie wszystkie ćwiczenia są bezpieczne dla każdego.

Young beautiful woman doing aerobics exercises

 

Pilates z piłką gimnastyczną

Trening z piłką możesz wykonywać zarówno w fitness clubie, jak i w domu.  Ćwiczenia z tym przyrządem zalecane są osobom z dysfunkcjami aparatu ruchu.  Ma ona za zadanie odciążyć i zamortyzować stawy, dzięki czemu wykonasz wiele ćwiczeń, które bez piłki są dla Ciebie niewskazane.  Taki trening wzmacnia mięśnie,  koryguje wady postawy, a także zwiększa ruchomość w stawach. Ćwicząc na Swiss Ball, uaktywnisz mięśnie głębokie – to dlatego poczujesz jakby pracowały mocniej niż podczas tradycyjnych ćwiczeń na macie. Niewątpliwie daje to przewagę nad zwykłym treningiem i pomaga w wyrzeźbieniu wymarzonego „sześciopaka”.

woman exercise pilates in fitness gym club

Trening w ciąży?

Ciąża to nie choroba, ale trening w błogosławionym stanie też musi być bezpieczny! Wszystkie powyższe treningi występują w wersjach dostosowanych do potrzeb przyszłych mam.  Poszukaj specjalnych zajęć dla kobiet w ciąży w swoim fitness clubie lub pływalni.  Nie zapomnij jednak skonsultować decyzji z lekarzem.

Mimo że proponowane treningi uchodzą za najbezpieczniejsze, zalecamy  skonsultować się z lekarzem przed przystąpieniem do jakichkolwiek ćwiczeń. Każde schorzenie powinno być rozpatrywane indywidualnie!

 

Przeczytaj inne teksty z działu TRENING.


Mogą zainteresować cię także:

Kobieta, pompki, trening

5 najciekawszych trendów fitness, które musisz poznać!

Czy pływanie jest zdrowe?

Bieganie zimą – kilka podstawowych zasad

Napoje węglowodanowe – co i kiedy pić?

Pole Dance – gimnastyka, nie erotyka!

Twerkout – najnowszy kobiecy trening w Polsce!

Dominika Leszczyńska
Autorka bloga I can be fit. Zakochana we wszelkiego rodzaju aktywności fizycznej :)

Komentarze facebook