Czym jest beta-alanina?
Beta-alanina to organiczny związek chemiczny z grupy aminokwasów endogennych. Jest składnikiem dwupeptydu- karnozyny, którego produkcja zależy od dostępności beta- alaniny i L- histydyny. Karnozyna odpowiada za około 10% właściwości buforujących tkanki mięśniowej w związku z czym zwiększenie jej ilości w mięśniach poprawi zdolności buforowe mięśni, podobnie jak dwuwęglany zwiększają zdolności buforowe krwi. Może to wydłużyć czas wykonywania wysiłku o charakterze beztlenowym lub wysiłków interwałowych trwających od 1 do 4 minut.
Jak stosować beta-alaninę?
Tak jak w przypadku suplementacji kreatyną, również tutaj można wyróżnić dwie fazy- ładowania i podtrzymania. Faza ładowania trwa około 4 tygodni, podczas których podaje się beta-alaninę w ilości 3,2-6,4 g/dobę. W fazie podtrzymania stosuje się dawki nieco mniejsze 3,9-4,9 g/dobę.
Beta-alanina a wyniki sportowe
Metaanaliza badań nad beta-alaniną pokazała średni wzrost poprawy wyników o 2,85% w przypadku osób suplementujących beta-alaninę w porównaniu do placebo. Taka poprawa pozwoliłaby lekkoatlecie na dystansie 1500 m zyskać ok. 6 sekund, co w przypadku Igrzysk Olimpijskich w Pekinie przesunęłoby zawodnika, który zajął w finale ostatnie miejsce, na pozycję dającą brązowy medal.
Beta-alanina – efekty uboczne
Niestety, ale beta-alaniana wywołuje pewne reakcje niepożądane. Większość osób stosujących ten suplement diety skarży się na parastezje, czyli uczucie mrowienia głowy, szyi, rąk, co z pewnością jest uczuciem nieprzyjemnym i dla wielu osób wystarczającym do zrezygnowania z suplementacji tym preparatem.
Przeczytaj inne teksty z działu SUPLEMENTACJA
Mogą zainteresować Cię również:
Przegląd najpopularniejszych suplementów białkowych
Czy suplementy diety działają? Czy są bezpieczne?
Kilka słów o odżywkach białkowych
Substancje stymulujące w preparatach przedtreningowych
Przedtreningówki – stymulanty czy omamiacze? Wpływ substancji stymulujących na trening