Skąd czerpać wiedzę na temat żywienia?

Skąd czerpać wiedzę na temat żywienia?

Ostatnio obserwujemy silnie rozwijający się trend uczestniczenia we wszelkiego rodzaju szkoleniach organizowanych zarówno przez duże i szanowane instytucje, jak i osoby prywatne. Coraz więcej z nich dotyczy szeroko pojętego rynku fitness oraz sportu i nauk im pokrewnych.

Oferta tego rodzaju eventów jest obecnie na tyle szeroka, że sam mam problem z odpowiednim wyborem wydarzeń, w których warto uczestniczyć oraz odrzucenia tych, na które szkoda czasu. Nie ma tutaj jednej zasady, jaka gwarantowałaby że impreza organizowana przez duży podmiot np. Instytut, Stowarzyszenie, Towarzystwo itd. będzie stała na wysokim poziomie merytorycznym (bo tylko o tym kryterium dzisiaj mówimy), a te organizowane przez osoby prywatne są nic nie warte. Często jest wręcz przeciwnie.

Nie raz zdarzało mi się uczestniczyć w konferencjach organizowanych przez podmioty specjalizujące się w tego rodzaju tematyce, które finalnie okazały się wielką klapą i zmarnowaniem czasu. W moim odczuciu przy wyborze najlepiej kierować się prelegentami, gdyż to oni odpowiadają za poziom merytoryczny wystąpień. Przez ostatnich kilka lat stworzyłem sobie listę prelegentów, których zawsze chętnie wysłucham (nawet jeżeli mówią o czymś, co dobrze znam) oraz tych, których za wszelką cenę staram się unikać. Wybierając prelegentów pamiętajcie, że tytuł naukowy to nie wszystko. Liczy się pasja, stały rozwój oraz chęć do dzielenia się wiedzą. Bez tych rzeczy nikt, nawet z tytułem profesora, nie zrobi na was dobrego wrażenia.

Szkolenia to jednak nie wszystko. Dobrym wyborem są również książki oraz treści, które można znaleźć w Internecie. Pewnie wielu z was chciałoby zwiększyć swoją wiedzę na temat żywienia sportowców, jednak nie bardzo wiecie, od czego zacząć. Zastanawiacie się, które książki są warte polecenia, jakie inne źródła wiedzy są warte uwagi, czy w internecie można znaleźć wiarygodne informacje. Biorąc pod uwagę, że potencjalnymi odbiorcami tego teksu mogą być zarówno osoby stawiające pierwsze kroki w dietetyce sportowej jak i „starzy wyjadacze”, zacznę od samego początku.

W języku polskim nie ma zbyt wielu książek traktujących o żywieniu sportowców, jednak jest kilka, na które warto zwrócić uwagę. Pierwsza z nich Żywienie w sporcie A. Bean, która w prosty sposób opisuje wszystkie podstawy związane z dietetyką sportową. Pozycja ta zawiera zarówno teorię oraz praktyczne wskazówki, jak owe teoretyczne zalecenia wdrażać w życie. Znajdziecie tam również przykłady poszczególnych posiłków oraz przekąsek z dokładnym ich umiejscowieniem w czasie względem treningu lub startu w zawodach.

Kolejna pozycja, tym razem już polskiego autorstwa, jednak o tym samym tytule, to Żywienie w sporcie I. Celejowa. Książka ta jest dużo bardziej rozbudowana i napisana nieco bardziej skomplikowanym językiem. Zawiera wszystkie podstawy żywienia sportowca z podziałem na poszczególne dyscypliny i okresy sezonu treningowego i startowego. Znajdziecie tam również przykładowe jadłospisy wraz z przepisami na poszczególne posiłki.

Ostatnią polską pozycją, o której dzisiaj wspomnę, jest Żywienie i suplementacja w sporcie, rekreacji i stanach chorobowych, wydane przez Katowicką Akademię Wychowania Fizycznego. Jest to, moim zdaniem, najlepiej napisana książka o tematyce żywienia sportowców w języku polskim. Zawiera zarówno podstawy biochemii, fizjologii, anatomii, jak i wszystkie informacje dotyczące samego żywienia. Niewątpliwie dużym atutem jest jej uaktualnienie minimum raz na dwa lata, dzięki czemu treści w niej zawarte zawierają większość najnowszych doniesień naukowych. Jeżeli jednak nie posiadasz podstawowej wiedzy z zakresu żywienia, lepiej zacząć swoją przygodę od książki A. Bean. Oczywiście na rynku znajdziemy wiele publikacji dotyczących żywienia w wybranych dyscyplinach sportu, jednak w większości wypadków książki te zawierają więcej obrazków i graficznych uatrakcyjnień niż wartościowej treści.

Jeżeli nasza znajomość angielskiego pozwala nam czytać biegle w tym języku to nasz wybór jest o wiele większy. Do najważniejszych pozycji, z którymi powinien zapoznać się każdy sportowy dietetyk należą: Clinical Sports Nutrition L. Burke, Nutrition in Sport R. Moughan, Sport Nutrition – An Introduction to Energy Production and Performance A. Jeukendrup, M. Gleeson. To tylko niektóre z wartych uwagi pozycji rynku międzynarodowego. Przeczytanie ich daje naprawdę potężną dawkę wiedzy na temat funkcjonowania organizmu podczas wysiłku fizycznego oraz zaawansowanego postępowania żywieniowego zarówno w okresie treningowym jak i startowym przeróżnych dyscyplin odbywających się we wszystkich możliwych warunkach atmosferycznych. Oczywiście można starać się być bardziej na czasie i na bieżąco śledzić wyniki ukazujących się badań śledząc różnego rodzaju wydawnictwa, a także wyszukując publikacji np. na

  • https://scholar.google.pl,
  • https://www.researchgate.net/home,
  • https://www.ebscohost.com

Dla chcących rozwijać się w trakcie podróży, kiedy nie ma możliwości czytania, mogę polecić podcasty prowadzone przez Laurent’a Bannocka, który w kolejnych odcinkach zaprasza znakomitych gości, autorów najnowszych badań w zakresie żywienia i fizjologi sportu, które można znaleźć tutaj: http://guruperformance.com/institute/podcasts/

Pamiętajcie, że nie warto wierzyć we wszystko co znajdziecie w internecie czy pierwszej lepszej książce. Dzisiaj autorem zarówno treści w sieci, jak i na papierze, może zostać każdy, w związku z tym uważajcie na to, co czytacie i sortujcie wiedzę według własnego uznania.

Fitness salad and measuring tabe on rustic wooden table. Mixed greens, tomatos, diet cheese, olive oil and spices for healthy lifestyle concept.


Beautiful girl eating fresh watermelonMogą zainteresować Cię także:

Koktajle rozgrzewające – idealne na chłodne dni

Co po treningu? Białko vs. węglowodany

7 przekąsek, które kupisz na mieście i nie zrujnujesz sylwetki

Krótki poradnik redukowania tkanki tłuszczowej

Dieta DASH – najbardziej racjonalna i skuteczna z diet?

 

Redakcja
Wirtualne Centrum Treningowe to miejsce, na łamach którego swoją wiedzę i doświadczenie przekazują zebrani przez nas eksperci - licencjonowani trenerzy personalni, dietetycy, fizjoterapeuci.

Komentarze facebook

Dodano: 03.07.2019
Newsy, SportLife