Napoje gazowane – jak wpływają na nasz organizm?

Napoje gazowane – jak wpływają na nasz organizm?

Chociaż na dworze nie jest już zbyt ciepło,  czasami nasz organizm potrzebuje szybkiego schłodzenia. Co wtedy robi większość osób? Kupuje puszkę zimnej coli lub słodkiego napoju gazowanego. Są one dostępne w każdym sklepie czy nawet kiosku ruchu, a ich ceny nie są zbyt wygórowane. Warto jednak zadać sobie pytanie, jak takie produkty wpływają na nasz organizm. 

Szklanka napoju gazowanego zawiera około 100 kcal. Co jest w środku? PUSTE KALORIE. Napoje gazowane składają się przede wszystkim z ogromnej ilości cukru, który czasem jest zastępowany aspartamem, czyli sztucznym słodzikiem o bardziej szkodliwym działaniu niż sam cukier. Czasami kolorowe napoje zawierają też syrop kukurydziany (wysokofruktozowy), który ma negatywny wpływ na działanie wątroby oraz może powodować zaburzenia hormonalne. Cukier i wszelkie regulatory kwasowości niszczą szkliwo zębów, a dwutlenek węgla przyczynia się do jego rozpuszczania! Syrop kukurydziany może powodować wystąpienie zespołu metabolicznego, a w konsekwencji zwiększenie ryzyka cukrzycy typu II oraz rozwoju miażdżycy.

couleursPamiętaj, że około 15 minut po wypiciu gazowanego napoju wzrasta poziom cukry we krwi, ponieważ następuje wyrzut insuliny, który bez oporów pomaga zamienić cukier w tłuszcz i umieścić go w komórkach organizmu. Proces ten można uznać za sprzyjający rozwijaniu się otyłości u osób spożywających duże ilości opisywanych napojów.

Benzoesan sodu jest znanym składnikiem konserwującym, który stanowi niemal nieodłączny element składowy napojów gazowanych. Może wywoływać pokrzywkę, egzemę oraz astmę. Co najgorsze, w połączeniu ze znaną nam witaminą C (czyli kwasem askorbinowym) może tworzyć związek rakotwórczy.

Kwas fosforowy w napojach gazowanych sprzyja odkładaniu się kamieni nerkowych, co skutkuje kamicą nerkową, przeważnie u mężczyzn. Wysoka zawartość stężenia fosforu we krwi człowieka może rozwinąć osteoporozę. Najczęściej dotyka to kobiet.

Macro view of color drink tin cans with cola soda beverage with selective focus effect

Puszka, w której znajduje się napój, również jest niebezpieczna dla naszego organizmu. Od wewnętrznej strony pokryta jest bisfenolem A. Jego nadmiar w organizmie może być przyczyną problemów intymnych, takich jak: zaburzenia hormonalne, problemy z płodnością, erekcją i libido.

Nie była to chyba zbyt przyjemna lektura… Mam świadomość, że czasami sięgniecie po któryś z popularnych napojów gazowanych. Na co dzień postarajcie się jednak zamienić je na wodę, herbatę, sok warzywny czy owocowy.

Jeśli nie lubisz czystej wody, dodaj do niej listek cytryny czy limonki do smaku, a przekonasz się, że zdrowy napój również może świetnie smakować :)

versare bevanda analcolica nel bicchiere di vetro

Przeczytaj inne teksty z działu ODŻYWIANIE.


11113953_1641852022765687_6699450933670421208_oMogą zainteresować Cię także:

Dlaczego cukier uzależnia?

Tłuszcze w diecie – niezbędne dla zdrowia i dobrej formy!

Czym zastąpić cukier? Sprawdzone sposoby na naturalną słodycz

Bardzo OWOCny artykuł (dla twojego organizmu)

15 zasad zdrowego odżywiania

Karolina Łowczak
Pasjonatka zdrowego i nieszablonowego gotowania.

Komentarze facebook

Dodano: 15.12.2018
Odżywianie, Zdrowe żywienie