Ciekawostki

Filmoteka żywieniowa - 6 produkcji, które musisz zobaczyć!

Filmoteka żywieniowa – 6 produkcji, które musisz zobaczyć!

Zapewne wielu z Was lubi oglądać filmy dokumentalne o charakterze edukacyjnym, które nie tylko są dobrym sposobem na zabicie czasu, ale również mogą wzbogacić naszą wiedzę na określony temat. Również tematyka szerokopojętego żywienia nie jest pomijana. Oczywiście najpopularniejsze są programy kulinarne, zarówno te, w których mistrzowie kuchni uczą nas przygotowywania wykwintnych potraw, jak również programy gdzie mało znane gwiazdy telewizji przedstawiają nam swoją kuchnię, na której rzekomo straciły kilkanaście kilogramów. Jest jednak garstka dokumentów, które przedstawiają problem niskiej jakości żywności, nadkonsumpcji czy stołowania się w restauracjach typu fastfood.

Dodano: 03.07.2019 Kategoria: Ciekawostki, Newsy, Odżywianie, SportLife Czytaj więcej
Obalamy mity żywieniowe - czy kawa odwadnia?

Obalamy mity żywieniowe – czy kawa odwadnia?

Jeżeli zapytamy przeciętną osobę, czy pije kawę, oraz jak często to robi, to okaże się, że szerokie grono osób spożywa zbyt duże jej ilości. Tendencja ta widoczna jest szczególnie wśród pracowników biurowych.

Dodano: 26.05.2019 Kategoria: Ciekawostki Czytaj więcej
Wpływ wieloskładnikowych suplementów diety na proces redukowania tkanki tłuszczowej

Wpływ wieloskładnikowych suplementów diety na proces redukowania tkanki tłuszczowej

Jak można  zaobserwować, w otaczającym nas środowisku z roku na rok rośnie współczynnik osób z nadwagą i otyłością. Jeszcze bardziej niepokojący jest fakt, że Polskie dzieci i młodzież należą pod względem nadmiernej masy ciała do europejskiej czołówki.

Pobudzające efekty kawy - badanie

Pobudzające efekty kawy – badanie

Kawa ze swych pobudzających efektów znana jest już do stuleci. Jest prawdopodobnie najpopularniejszą używką świata, z której codziennie korzystają miliardy ludzi na całym świecie. Do Europy trafiła z Etiopii w XVI w., a dziś największym jej producentem jest Brazylia. Kawa swoje pożądane właściwości zawdzięcza dużej zawartości kofeiny.
Dodano: 27.03.2019 Kategoria: Ciekawostki Czytaj więcej
Bigoreksja – gdy nigdy nie jesteś wystarczająco duży

Bigoreksja – gdy nigdy nie jesteś wystarczająco duży

Bigoreksja, zwana inaczej dysmorfią mięśniową, to kolejna choroba związana ze sportowym trybem życia. Tym razem dużo częściej dotyka mężczyzn, niż kobiet. Warto poznać jej objawy, bo podobnie jak w przypadku ortoreksji, trudno odróżnić je od normalnego zachowania.

Dodano: 14.03.2019 Kategoria: Ciekawostki, Odżywianie Czytaj więcej
Zielnik#2 Kilka słów o oregano

Zielnik#2 Kilka słów o oregano

Oregano (lebiotka pospolita) gości w naszej kuchni od wielu wielu lat. Znane było już za czasów Hipokratesa, który uważał, że to roślina dobra praktycznie na wszystko. Starożytny uczony uznawany jest za ojca medycyny, dlatego warto zapoznać się z właściwościami tej niedocenianej współcześnie rośliny. 

Dodano: 08.03.2019 Kategoria: Ciekawostki, Odżywianie Czytaj więcej
Bezkofeinowa zielona herbata a spalanie tkanki tłuszczowej

Bezkofeinowa zielona herbata a spalanie tkanki tłuszczowej

Każdy zabieg mający na celu zwiększenie stopnia utleniania kwasów tłuszczowych (czyli mówiąc prosto – spalania tłuszczu) jest pożądany, bez względu na to, czy mamy do czynienia z amatorem chcącym zredukować nadmiar tkanki tłuszczowej, czy z profesjonalnym zawodnikiem sportów wytrzymałościowych.

Dodano: 06.03.2019 Kategoria: Ciekawostki, Odchudzanie Czytaj więcej
Gorzka czekolada zmniejsza koszt tlenowy wysiłku?

Gorzka czekolada zmniejsza koszt tlenowy wysiłku?

W ostatnim czasie suplementy zmniejszające kosz tlenowy wykonywania określonej aktywności fizycznej stają się coraz to bardziej popularne. Wśród nich wyróżnić można zwłaszcza sok z buraka, który bogaty jest w azotany. Głównym założeniem jego suplementacji jest wzrost stężenia tlenku azotu. Pojawiające się w ostatnim czasie badania sugerują, iż spożywanie gorzkiej czekolady również może podnosić poziom wspomnianego związku w organizmie. Zespół badaczy w składzie Rishikesh Kankesh Patel, James Brouner i Owen Spendiff pozstanowił sprawdzić efekt spożywania gorzkiej czekolady na określone parametry wydolności fizycznej.
Zielnik #1 Bazylia i jej właściwości

Zielnik #1 Bazylia i jej właściwości

Bazylia jest ziołem leczniczym i przyprawą o bardzo aromatycznym smaku. Dodajemy ją do wielu potraw na zimno i na gorąco. Oprócz walorów smakowych jest doskonałym składnikiem wspomagającym o właściwościach leczniczych. Możemy ją kupić świeżą lub suszoną w praktycznie każdym sklepie spożywczym. Najlepiej jednak posadzić sobie ją w doniczce. W każdej chwili, czy do pesto, czy twarożku, możemy zerwać kilka świeżych listków z kuchennego parapetu!

Dodano: 13.02.2019 Kategoria: Ciekawostki, Odżywianie Czytaj więcej
Fastfood jako posiłek regeneracyjny?

Fastfood jako posiłek regeneracyjny?

Bardzo prawdopodobne, że większość osób, które zdecydowały się na przeczytanie tego artykułu, można podzielić na dwie grupy. Do pierwszej należą osoby, które z chęcią wybierałyby po treningu określony rodzaj dań z barów szybkiej obsługi, jakich są cichymi fanami. Drugą grupę stanowią osoby, które po przeczytaniu tytuły powiedziały do siebie „Że co?! Co ten ten koleś w ogóle wypisuje?!”.

Dodano: 02.02.2019 Kategoria: Ciekawostki, Żywienie w sporcie Czytaj więcej