Uszkodzenie mięśnia dwugłowego uda – dysbalans mięśniowy

Uszkodzenie mięśnia dwugłowego uda – dysbalans mięśniowy

Uszkodzenie mięśnia dwugłowego uda to uraz niezwykle częsty wśród sportowców, ale najbardziej narażeni są  tutaj zawodnicy z dyscyplin obejmujących kopanie, biegi i skoki. Wspomniana kontuzja powstaje zwykle podczas podskoków i ćwiczeń na dużej szybkości, a dotyczy na przykład nogi prowadzącej u płotkarzy czy nogi odbijającej u skoczków.

Znaczna dysproporcja pomiędzy silnie rozbudowanym mięśniem czworogłowym a dwugłowym uda powstała ze względu na brak siły ekscentrycznej mięśni tyłu uda zwiększa ryzyko wystąpienia urazów mięśnia dwugłowego uda. Stosunek siłowy pomiędzy mięśniami prostującymi a zginającymi  staw kolanowy wynosi 3:2. Przykurczony mięsień czworogłowy uda może zatem wywołać podrażnienie mięśni tylnej grupy uda. Jeżeli mięsień czworogłowy uda jest skrócony i pociągnie miednicę do większego przodopochylenia (wypchnięcie brzucha do przodu i wypchnięcie pośladków w tył – tak zwany kaczy kuper), to po stronie przeciwnej tego mięśnia dojdzie do rozciągnięcia tzw. dwugłowego, który również przyczepi się do miednicy. Gdy mięsień czworogłowy jest skrócony, doprowadza do nadmiernego rozciągnięcia mięśni tylnej grupy uda. Napięcie powstałe z rozciągnięcia może dosięgnąć nawet do ścięgna Achillesa. Mówimy wtedy o tzw. pozornym skróceniu mięśni tylnej grupy uda. W wielu przypadkach nieświadoma osoba niepotrzebnie rozciąga struktury, które tego nie wymagają.

Objawy uszkodzenia:

W momencie wystąpienie urazu słyszalny jest trzask, a połączony z uszkodzeniem ból uniemożliwia dalsze wykonywanie ruchów. Kontuzje mniejszego stopnia są często opisywane jako występujące podczas ćwiczenia uczucie naciągnięcia lub nagłe zwiększone napięcie z tyłu uda.

Uszkodzenia mięśni kulszowo-goleniowych dzieli się na trzy grupy:

> niewielkie (I stopień) zwane też naciągnięciem mięśnia oznacza jego nadmierne rozciągnięcie powodujące naruszenie mniej niż 5% struktury jednostki mięśniowo-ścięgnistej,

> stopień II oznacza częściowe naderwanie ze znaczniejszym uszkodzeniem, lecz bez pełnego przerwania jednostki mięśniowo-ścięgnistej,

> stopień III odpowiada całkowitemu przerwaniu mięśnia z pozostawieniem nierównych, postrzępionych końców.

Muscle sports injury of male runner thigh. Running muscle strain injury in thigh. Closeup of runner touching leg in muscle pain.

W jaki sposób możemy zmniejszyć ryzyko urazu?

Polecam zastąpić ćwiczenia na maszynach mięśni czworogłowych takimi aktywnościami jak: przysiady, wykroki w przód i martwy ciąg jednonóż. Wykonując powyższe ćwiczenia nie skupiamy się przede wszystkim na pracy pojedynczych grup mięśniowych, ale ćwiczymy poprzez wzorce ruchowe, które przekładają się na czynności dnia codziennego.

Ważne jest także odpowiednie rozluźnienie mięśni zginających staw biodrowy, czyli mięśni biodrowo-lędzwiowych i prostego uda. Przed treningiem stosujmy 10 powtórzeń poniższych ćwiczeń z krótkim, 3-sekundowym rozciągnięciem danego mięśnia po każdej stronie (noga lewa i prawa). W dni nie treningowe wykonujmy 5 powtórzeń z 10-sekundowym utrzymaniem mięśnia w rozciągnięciu.  Po treningu możemy zastosować również rolowanie, które  działa w zbliżony sposób co masaż. Uciskając punkt napięcia w mięśniu powoduje rozprężenie i rozluźnienie tkanki mięśniowej.  W ten sposób przyśpiesza wymianę substancji odżywczych w mięśniach oraz wspomaga usuwanie kwasu mlekowego z organizmu.

a

Rozciąganie mięśnia biodrowo-lędźwiowego.*

b

Rozciąganie mięśnia prostego uda

Rolowanie w głównej mierze oddziałuje na powięź czyli tkankę łączną otaczającą mięśnie. W trakcie wysiłku powięź ulega mikrouszkodzeniom, zachodzą w niej takie zmiany jak: sztywnienie, pogrubienie, skracanie oraz sklejanie z okolicznymi tkankami. To wszystko ma znaczący wpływ na pracę i wydajność naszych mięśni. Stosowanie rolowania po wysiłku pozwala powięzi odzyskać elastyczność oraz oderwać ją od otaczających tkanek, przywracając jej mobilność i relaksując w ten sposób mięsień.

c

Rolowanie mięśnia czworogłowego

*zdjęcia pochodzą  z witryny fix-knee-pain.com

Przeczytaj inne teksty z działu FIZJOTERAPIA.


Sportive woman doing squatting with a barbell in the gym

Mogą zainteresować Cię również:

Rozgrzewka według zasad RAMP – przygotuj swój organizm do wysiłku

Brak rozgrzewki przed treningiem siłowym a uszkodzenie mięśni stabilizujących staw ramienno-łopatkowy

Różnice między przysiadami

Nie taki wałek straszny, czyli dlaczego warto się rolować?

 

Kamil Szymkiewicz
Fizjoterapeuta i specjalista od przygotowania motorycznego juniorów Korony Kielce

Komentarze facebook

Dodano: 22.05.2019
Fizjoterapia