Znasz to uczucie, gdy w ciemne zimowe popołudnie wracasz do domu ze szkoły lub z pracy, przed tobą jeszcze kilka przystanków lub spory odcinek do przejścia pieszo, a ty masz wrażenie, że nie wytrzymasz tego zimna ani chwili dłużej? Przecież czeka cię jeszcze spacer z psem, wyjście na zakupy, rano znowu do pracy i tak do końca zimy?! A tobie jest zwyczajnie zimno i potrzebujesz sposobów, by natychmiast rozgrzać swój organizm? Służymy radą!
Fizjoterapia

Jak chronić stawy? Część II: Suplementacja i porady dla osób starszych oraz otyłych
Nasze stawy mogą wytrzymać bardzo wiele. Są one bowiem podatne na procesy metaboliczne i adaptują się do wzrastającego obciążenia Jednak podczas naszej drogi na siłowni, czeka nas wiele przeszkód, na które należy uważać – szczególnie jeśli jesteśmy otyli lub starsi – by nasze stawy nie rozsypały się i byśmy mogli kontynuować naszą wędrówkę ku realizacji celów.

Pozbądź się bólu na chłodno – ból mięśni po wysiłku a zimnolecznictwo
Intensywne uprawianie sportu niejednokrotnie wiąże się z występowaniem przeciążeń, które objawiają się bólem w obrębie aparatu ruchu, tj. mięśni, tkanek okołostawowych czy ścięgien. Zjawisko narastającego po wysiłku bólu w mięśniach jest każdemu znane. Występuje ono najczęściej od 24-72 godzin po intensywnym wysiłku i nie jest spowodowane działaniem kwasu mlekowego. Powodem są mikrouszkodzenia struktur włókien mięśniowych. Co więcej, biopsje mięśnia pobrane u zawodników po zakończonym biegu maratońskim, uwidoczniły popękaną błonę mięśniową (sarkolemmę), której zawartość może przenikać między włókienka mięśniowe.

Brak rozgrzewki przed treningiem siłowym a uszkodzenie mięśni stabilizujących staw ramienno-łopatkowy
Dosyć często spotyka się osoby trenujące, które po wejściu na siłownię od razu łapią się za hantle lub sztangę bez odpowiedniego przygotowania stawów, ścięgien i mięśni do ciężkiej pracy lub stosują rozgrzewkę, która jest źle skonstruowana, i za krótka. Jaki ma to wpływ na mięśnie głębokie stawu odpowiadające za jego stabilizację?

Czym tak naprawdę jest zmęczenie?
Bardzo często przebywając z zawodnikami lub zwykłymi pasjonatami aktywności fizycznej można spotkać się z pojęciami zmęczenia, przemęczenia czy ‚zakwasów’. W jednym z wcześniej poruszanych przeze mnie tematów wyjaśniłem, czym jest zjawisko popularnych zakwasów, i że stosowane powszechnie nazewnictwo jest błędne. Zmęczenie możemy definiować na rożne sposoby. Najbardziej uniwersalną definicją będzie ta, opisująca zmęczenie jako stan obniżonej zdolności do pracy, który towarzyszy każdej aktywności życiowej człowieka – zarówno umysłowej, jak i fizycznej.

Uszkodzenie mięśnia dwugłowego uda – dysbalans mięśniowy
Uszkodzenie mięśnia dwugłowego uda to uraz niezwykle częsty wśród sportowców, ale najbardziej narażeni są tutaj zawodnicy z dyscyplin obejmujących kopanie, biegi i skoki. Wspomniana kontuzja powstaje zwykle podczas podskoków i ćwiczeń na dużej szybkości, a dotyczy na przykład nogi prowadzącej u płotkarzy czy nogi odbijającej u skoczków.

Opóźniona bolesność mięśniowa (DOMS) czyli fachowo o zakwasach

Odnowa biologiczna vs przetrenowanie
Istnieje przekonanie mówiące o tym, że osoby aktywne fizycznie cieszą się lepszym zdrowiem zarówno fizycznym, jak i psychicznym. Pojawiają się jednak sytuacje gdy sport, głównie wyczynowy, wpływa negatywnie na organizm. Zwiększone obciążenia treningowe, liczne starty w zawodach i brak optymalnej regeneracji zwiększają prawdopodobieństwo urazów i przeciążeń.

Rozgrzewka według zasad RAMP – przygotuj swój organizm do wysiłku
Odpowiednie przygotowanie organizmu podczas rozgrzewki do treningu lub zawodów jest jednym z kluczowych elementów, decydujących o zwiększeniu swojego potencjału i zmniejszeniu ryzyka urazów. To także czas na podniesienie temperatury organizmu, przygotowanie mięśni do wysiłku oraz poprawę pracy układu nerwowego poprzez przyspieszenie przewodnictwa impulsów nerwowych.

Nie taki wałek straszny, czyli dlaczego warto się rolować?
Piankowe wałki do masażu z początku budzą drwiący uśmiech. To już chyba pewnego rodzaju tradycja – koła hula hop czy skakanki również budziły takie reakcje, a teraz stały się dla niektórych nieodłącznym elementem treningu. Wałek jest doskonałym potwierdzeniem zasady, że siła tkwi w prostocie. Ten niepozorny przedmiot ma wyjątkowo wiele zastosowań. Ćwiczenia z nim zyskują coraz więcej zwolenników, jest też gorąco polecany przez najlepszych fizjoterapeutów i trenerów. Prawdopodobnie któryś z twoich ulubionych sportowców także go używa, może więc warto dowiedzieć się, co tak naprawdę potrafi wałek.